Mit tartalmaz egy HACCP terv és dokumentáció?

A HACCP egy fogyasztóközpontú minőségbiztosítási rendszer, ami garantálja, hogy az élelmiszerek előállítása, kezelése, tárolása, szállítása, feldolgozása és értékesítése az élelmiszer-biztonsági szabályok maximális figyelembevételével történt a termeléstől a fogyasztó tányérjára kerülésig. A HACCP nem ISO szabvány, de beilleszthető akár az ISO 9001 vagy az ISO 22000 rendszerbe.

A HACCP egy angol mozaikszó (Hazard Analysis and Critical Control Points), aminek magyar jelentése veszélyelemzés és kritikus ellenőrzési pontok. A minőségbiztosítási rendszer kidolgozása minden élelmiszerrel foglalkozó vállalkozás számára kötelező, függetlenül attól, hogy az élelmiszer-lánc melyik területén tevékenykedik. A rendszer alapja a vállalkozás termékeire vonatkoztatott veszélyelemzés (kémiai, mikrobiológiai), ami minden veszélyt, annak bekövetkezési feltételeit és esélyét is tartalmazza.

A HACCP meghatározza azokat a kritikus ellenőrzési helyeket, ahol a folyamat ellenőrizhető és meggátolható, hogy a veszélyelemzés során feltárt problémák előálljanak. Ehhez meghatározza a szükséges ellenőrzési módszereket és a betartandó határértékeket. A HACCP rendszer azt is megadja, milyen feladatokat kell elvégezni akkor, ha az ellenőrzés során rendellenességet tapasztalunk. Az egész rendszer egy folyamatábra működéséhez hasonló, ahol minden lépés betartásával, a megfelelő időben és a megfelelő módon végzett ellenőrzések elvégzésével garantálható a termék maximális biztonsága.

A terv tehát tartalmazza az összes szükséges elemzést, utasítást és leírást, ami szükséges az élelmiszer biztonság garantálásához. A HACCP nyomtatványok segítenek a rendszer működtetésében és a feladatok adminisztrációjában. A terv külső szakértő által is elkészíthető, a HACCP készítés árak kifejezetten kedvezőek, jóval olcsóbbak, mint akár saját munkaidőnk feláldozása, akár az előírások megszegése miatti bírságok mértéke. A külső szakértők által készített dokumentációkhoz gyakran oktatás is kapcsolódik. A teljes tervet meghatározott időközönként, vagy a munkafolyamatok változása után felül kell vizsgálni.

Korábbi bejegyzések: